Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

Zachrání nový mobiliář zeleň na náměstí TGM? Adopce zeleně má své hranice

Redakce / 10.11.2022, Dvůr Králové nad Labem
V posledních dvou letech jsme byli ve Dvoře Králové svědky nového projektu - adopce zeleně. Ten dává občanům možnost osázet si záhonek před svým domem nebo vysadit cibuloviny pod některým z uličních stromů, i když se jedná o městský pozemek. Občané zapojení do projektu vlastně potvrzují, že veřejný prostor je skutečně i jejich a mohou měnit ho k lepšímu nebo dle svých priorit právě přes kvetoucí zeleň.

FOTOGALERIE - Adopce zeleně 2022

Mgr. Milan Šimek, vedoucí odboru životního prostředí, který má projekt na starosti, nám prozradil, že od spuštění projektu zaznamenali na úřadě 22 žádostí o adopci. Celý projekt hodnotí pozitivně. Přiznává, že při jeho zadávání se inspirovali v Brně, ale bylo nevyhnutelné přizpůsobit projekt místním podmínkám. 

Iniciátorkou adopce zeleně ve Dvoře Králové byla před více než 2 lety současná zastupitelka Linda Harwot, která na zastupitelstvu tuto myšlenku prezentovala na příkladech dobré praxe. Poté na základě dohody s technickými službami projekty ozelenění vypracovávala pro ty zájemce, kteří si nevěděli s výsadbou rady. V technických službách se tomu bohužel zatím naplno nikdo tímto způsobem nevěnuje. 

Kdy je adopce zeleně vhodná?

Očekává se, že většinou se lidé takto budou starat o část veřejné zeleně, aby si sami zpříjemnili nejbližší okolí svého bydliště. Ve Dvoře Králové si však zeleň adoptovali i lidé, kteří chtěli veřejnosti ukázat, jak může vypadat příkladná péče o zeleň přímo v centru města nebo návštěvnicky exponovaných místech. Příklad je i Tyršovo koupaliště, kde dobrovolnici zasadili do stávajících betonových květináčů letničky, které dostaly ke konci jara v zahradnictví zdarma. Samotné pořízení a výsadba je však jen začátek. Zásadní je i následná péče. Ta je náročná zejména v případě, kdy je adoptovaná zeleň ve větší vzdálenosti od bydliště adoptujících. „Nosíme si kýble s vodou od domu, je to pro nás v létě taková večerní procházka. Vlastně jsme mile překvapeni, že námi vysázené rostliny nikdo neukradl, občasné odpadky se v květináči objevily,“ podělila se o svoji zkušenost obyvatelka ulice Švehlova, která si s manželem vybrala dva květináče na začátku pěší zóny v Přemyslově ulici. V adopci budou i nadále pokračovat. 

Odborná pomoc při adopci

Každý zájemce si není jistý, zda adopci zvládne a potřebuje poradit s výběrem rostlin i následnou péčí. Linda Harwot nabízela tento servis například místním školám i jednotlivcům. Pomáhala i dobrovolnicím s adopcí betonových květináčů na náměstí TGM, kterým se podařilo vypěstovat u šachového stolku až dvoumetrové kany. Na druhé straně náměstí přibyly květináče s bylinkami, v podloubí zase s jinými druhy rostlin. Cílem této adopce bylo ukázat, jak by šedivé náměstí mohlo vypadat v případě jiného přístupu města k péči o veřejné prostranství. Betonové květináče osázeli dobrovolníci také v Revoluční a Přemyslově ulici, které jako pěší zóny přímo navazují na zmíněné náměstí v centru města.

Zkušenosti ze Dvora Králové 

S adopcí květináčů v centru města však po dvou letech končí dobrovolníci v Revoluční ulici a také část na náměstí TGM. Důvod?

"Naším cílem nebylo starat se zde o květináče několik let, ale ukázat, že to jde,“ vysvětlila Dana Bohutínská, člena adoptující skupiny. "A je skvělé, že jsme díky adopci mohli tento nápad realizovat. Nyní doufáme, že město již vybralo nový mobiliář a naše dvouletá práce jim byla dobrou inspirací," dodala. „Staré betonové květináče se nám nelíbí, ale bylo to tehdy jediné rychlé řešení, jak zeleň do městské šedi dostat,“ vysvětlila postup adopce starých květináčů Romana Bašová, další z dobrovolnic, která chodila mimo jiné denně zalévat květináče u šachového stolku. „Díky blízkosti kašny jsme neměly problém se zaléváním, dokonce za námi i lidé chodili, povídali si a podporovali tak naši aktivitu. Nejvíce zalévat bavilo malé děti, to nás nabíjelo,“ dodala svoji zkušenost. Přesto i ona s adopcí letos končí. Za nejvíce náročné považují dobrovolnice právě letní zalévání a také finanční náročnost výsadby. „Chápu, že ne každý je ochoten za veřejnou zeleň dávat vlastní peníze. My jsme investovaly samozřejmě i do substrátu a hnojiva, konečná částka tak nebyla úplně zanedbatelná,“ počítá náklady Libuše Vonková, další z dobrovolnic. Na začátku sezóny i přesto darovaly technickým službám cibule kan z předloňské úrody. 

Ne všechny adopce však musí být nutně finančně náročné, na některých místech stačí odstranit plevel, zkypřit a vylepšit půdu, vysadit vhodné rostliny, zamulčovat a následně o ně pečovat. Jak i pár květin na vhodném místě může zlepšit den kolemjdoucím, jsme viděli pod malou třešní u stánku ze zmrzlinou naproti poště. „Věřím, že rozkvetlý koutek je pro všechny kolemjdoucí povzbuzující,“ dodává paní Harwot.

Jaký má tedy adopce zeleně význam

Adopce zeleně nemůže nahradit péči města. Lidé se pomocí adopce mohou podílet svoji vlastní prací a nápady na zlepšení stavu zelených ploch ve svém okolí, ale nemohou tak řešit dlouhodobě zanedbání nebo nedostatečnou péči města. Je to nadstavba služeb města, dobrovolný aktivismus. V některých městech je vyhlášena dokonce i veřejná sbírka za účelem finanční podpory rozvoje zeleně ve městě bez nutnosti fyzicky se podílet na údržbě zelených ploch. Nejdříve však musí občané vědět a vidět, že město má zájem o údržbu zeleně, má jasnou vizi a ochotu poslouchat potřeby občanů - jen se mu nedostává dostatek financí. Samotné město zájemcům o adopci na pořízení potřebného materiálu nepřispívá. Pan Šimek z odboru životního prostředí (dále OŽP) potvrdil, že královédvorský úřad o tom zatím ani neuvažuje.

Ve Dvoře Králové se po vzoru větších i stejně velký měst v okolí ukazuje, že ideální péče o okrasnou zeleň v praxi znamená zaměstnání jednoho odborného pracovníka na plný nebo částečný úvazek, jehož hlavní náplní by bylo plánování, tvorba a údržba okrasných záhonů po celém území města. Ideální je dále jeho spolupráce s městským architektem, příslušnými odbory a dalšími pracovníky TSM, kdy systematicky dle zvolené strategie realizují plán tvorby atraktivního veřejného prostoru. 

„Po letech aktivit v této oblasti jsem dospěla k názoru, že okrasná, kvetoucí zeleň musí ležet na srdci buď někomu z úzkého vedení města nebo odpovědné osobě z městské péče o zeleň (v našem případě technické služby). Pokud to tak není, je okrasná zeleň vždy až poslední, pokud jde o finance na pořízení i údržbu,“ vysvětluje ukončení adopce květináčů na náměstí TGM paní Harwot. Pomyslnou štafetu v tomu případě předávají technickým službám: nově je totiž v úzkém vedení i současný ředitel technických služeb. 

Právě na novém vedení bude záležet, jestli okolí šachového stolku opět rozkvete. U šachového stolku zbyl po zrušení adopce jeden betonový prázdný květináč, na kterém je navíc přidělán koš na dopalky od cigaret. 

Kdokoli o adopci zeleně stojí, a má zájem tak přispět ke zkrášlení města, může o ni zažádat kdykoliv. "Město každý rok před zahájením jarní sezóny informujeme o možnosti adopce zeleně v tisku, na webu a facebooku," dodal Milan Šimek z OŽP. 

Kateřina Sekyrková

Související články
Údržba městské zeleně je vizitkou města. I ve Dvoře Králové nad Labem
Adopce zeleně v areálu ZŠ Strž ve Dvoře Králové
Brutální květináče ve Dvoře Králové se dočkají adopce zeleně
Nechtěné květináče, žádaná zeleň na náměstí TGM
Vaše komentáře

Přečteno 585x
 
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.
04.11.2024 - Na interním oddělení městské nemocnice ve Dvoře Králové je opět od pondělí 4. listopadu zákaz návštěv.
25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí